Lojra ne natyre. Gara me stafetë me driblim, kapje dhe pasim të topit

Tema: Gara me stafetë me driblim, kapje dhe pasim të topit

Lloji dhe lloji i mësimit: përmirësimi i veprimeve motorike

Objektivat e mësimit: përmirësimi i teknikës së pasimit dhe kapjes së topit

Objektivat e mësimit:

    Përmirësoni aftësitë e driblimit dhe pasimit të topit

    Zhvilloni shpejtësinë dhe koordinimin e nxënësve

    Për të edukuar studentët me një qëndrim pozitiv ndaj një stili jetese të shëndetshëm, ngjall interes për lojërat në natyrë

Rezultatet e planifikuara:

Tema:

    Nxënësi do të ketë mundësinë të kuptojë rëndësinë e lojërave në natyrë për një mënyrë jetese të shëndetshme

Personal:

    Nxënësi do të ketë mundësi të përmirësojë aftësinë e driblimit

Metasubjekt:

    Studentët do të kenë mundësinë të përmirësojnë aftësinë e tyre për të vepruar në përputhje me rregullat

Forma e mësimit: frontale, grupore, individuale

Metodat: shpjegim, demonstrim

Pajisjet: topa

Struktura e mësimit

Struktura didaktike e mësimit

Gjatë orëve të mësimit

Shënime

Veprimtaritë e nxënësve

Veprimtaria e mësuesit

Koha e organizimit. Koha: 5 min

    Ndërtesa

Mirë se vini mësues. Kryen ushtrime.

“E barabartë. Kujdes. Ç'kemi djema. Numëroni sipas rendit numerik. E drejta. Majtas. Rreth e rrotull. Majtas. E drejta. Majtas. Në qetësi.

Llogaritni të parën, të dytën. Qëndroni në dy rreshta."

    Ngroheni

Koha: 15 min

Kryen ushtrime.

Pas udhërrëfyesit, 8 rrathë rreth sallës, duke drejtuar një marshim. (lloje të ndryshme vrapimi)

Marshoni pas devijimit udhëzues rreth sallës. Ne e mbajmë kolonën. Ne nuk i presim qoshet.

Pozicioni fillestar: duart pas kokës, ecja në gishta.

Asnjë detyrë.

Pozicioni fillestar është i njëjtë, duke ecur në thembra.

Tani duke ecur në këmbën e brendshme, në këmbën e jashtme.

Duart në rrip, u ul dhe shkoni në mbledhje në dysheme.

Tani le të marrim frymën tonë. Ne ecim me gishtërinjtë e këmbëve, duart e ngritura lart, në kurriz të një thithjeje, 2-nxjerrjes, thithjes, nxjerrjes.

Te lumte.

Klasa, qëndroni në mes të sallës pas udhërrëfyesit në tre kolona.

Shpërndarë në krahë të shtrirë.

Dhe kështu: duart në rrip, këmbët sa gjerësia e shpatullave. Kthejeni kokën djathtas-majtas-përpara-mbrapa nën numërimin, filloni (për 4 akuza). Shtrijeni nyjen e shpatullave. Duart mbi supe, rrotullime rrethore mbrapa dhe mbrapa, filloni. (për 4 llogari)

Dora e djathtë është poshtë, e majta është sipër, duke tundur duart nën numërimin, filloni me (për 4 akuza), ndërroni duart. (për 4 llogari)

Trungu anon djathtas, majtas, përpara, prapa (4 numërime)

Lëvizjet rrethore të legenit në të djathtë, në anën e majtë (për 4 akuza).

Lëvizjet e këmbës së djathtë dhe të majtë (për 4 akuza)

Rrotullon në të majtë dhe në të djathtë (për 4 numërime)

Shtrirja e kyçit të këmbës. Rrotullimi i këmbës së djathtë, majtas (për 4 akuza)

Kërcimet në të djathtë, në këmbën e majtë (5 herë secila) Në të dyja këmbët (5 herë secila)

I shtrijmë duart. Lëvizni (5 herë çdo dorë) Rrotulloni (5 herë)

Bravo djema!

faza kryesore

Koha: 17 min

Dëgjoni udhëzimet Bëni ushtrime.

“Klasa, rreshtohu. E barabartë. Kujdes.

informimi

Gjatë kryerjes së detyrave, mos e shtyni njëri-tjetrin, mos ofendoni, mos u pengoni, mos hidhni topa. dëgjo vetëm mua dhe kërkesat e mia.

Llogaritni të parën, të dytën. Numrat e parë janë 2 hapa përpara, të dytat janë në vend. Ne hyjmë në linjë. Pra, le të fillojmë stafetën.

Tani topi merr numrat e parë.

#Ushtrimi 1: Driblimi i topit të basketbollit me dorën e djathtë në mur dhe mbrapa me dorën e majtë

Ushtrimi i dytë: vrapimi në vijë, pastaj hedhja e topit në mur nga pas kokës.

Ushtrimi i tretë: "rrotulloni fushën" duke rrotulluar topin me dorën në dysheme në mur, duke vrapuar prapa.

Ushtrimi i katërt: kërcimi me topin midis gjunjëve, vrapimi prapa me topin në dorë

Ushtrimi i pestë: skuadrat qëndrojnë në dyshe dhe ia kalojnë topin njëri-tjetrit duke e goditur në dysheme. Çdo anëtar i ekipit duhet ta bëjë këtë.

Ushtrimi i gjashtë: vrapimi me një top tenisi në vijë, pastaj gjuajtja në objektiv dhe kapja e topit. mbrapa vrapimi

Ushtrimi i shtatë: kërcimi mbi një fitball. Çdo pjesëmarrës bën.

Ushtrimi i tetë: kalimi i topit në një kolonë, nga poshtë. Çdo pjesëmarrës bën.

Ushtrimi i nëntë: kalimi i topit në një kolonë, nga lart. Çdo pjesëmarrës bën.

Faza e fundit e mësimit.

Koha: 1 min.

Kryen ushtrime. përgjigjuni pyetjeve të mësuesit.

"Dhe kështu, djema, qëndroni në një rresht. Merre me qetësi, me qetësi. Të qetë."

“Djema, cili është mësimi më i vështirë sot? Cilat cilësi fizike u zhvilluan në mësimin tonë sot? Pse na duhet? Cilat janë cilësitë kryesore të zhvilluara në garat me stafetë?

Te lumte!

Skuadra që fitoi sot merr një notë "5", dhe të gjitha të tjerat - "4"

Reflektimi

Koha: 2 min.

Ata vlerësojnë arritjet dhe dështimet e tyre.

Të gjithë keni bërë një punë të mirë sot. Faleminderit për mësimin. ngrihuni në çifte dhe shkoni në klasë. Mësuesi/ja i përcjell nxënësit në klasë.

Nënshkrimi i mësuesit:____________________________________ Data ______________

Nënshkrimi i metodistit: _________________________________ Data ______________

Maria Alexandrovna Tarasova
Argëtim "Lojëra dhe gara stafetë me topa"

« Lojëra dhe gara stafetë me topa»

Subjekti: « Lojëra dhe gara stafetë me topa»

Synimi: Përmirësoni cilësitë motorike - shpejtësinë e lëvizjes, qëndrueshmërinë përmes stërvitjes së lojës

Zhvilloni aftësitë e pranimit dhe transmetimit top.

Për të edukuar cilësitë morale dhe vullnetare - guxim, ndershmëri, kolektivizëm, përgjegjësi.

Qëndrimi korrekt, shkathtësia e lëvizjeve.

1. Gara stafetë "Mbajtja e topit".

Pjesëmarrësit ndahen në çifte. Dy po vrapojnë. Ata qëndrojnë përballë njëri-tjetrit dhe e mbajnë topin me ballë. Duart vendosen mbi supet e njëri-tjetrit. Nëse topi bie, merrni atë dhe vazhdoni të vraponi nga vendi ku ka rënë.

2. Garë me stafetë"Pasoje topin"

Lojtarët e secilit ekip qëndrojnë njëri pas tjetrit në një kolonë. Pjesëmarrësit e parë mbajnë topin në duar. Me sinjalin e drejtuesit, lojtari i parë në çdo ekip ia kalon topin atij që është prapa, mbi kokë. I fundit në ekip, pasi ka marrë topin, vrapon në fillim të kolonës, ngrihet i pari dhe ia kalon topin atij pasardhës, gjithashtu mbi kokë. Dhe kështu me radhë derisa i pari të kthehet në vendin e tij. Skuadra që përfundon lojën e para fiton.

3. Garë me stafetë"Me dorë - ulu!"

Kapitenët qëndrojnë përpara secilës kolonë përballë saj në një distancë prej 5 - 6 m. Kapitenët marrin një volejboll. Në një sinjal, çdo kapiten ia kalon topin lojtarit të parë në kolonën e tij. Pasi ka kapur topin, ky lojtar ia kthen kapitenit dhe struket. Kapiteni ia hedh topin lojtarit të dytë, pastaj të tretë dhe pasues. Secili prej tyre, duke ia kthyer topin kapitenit, struket. Pasi ka marrë topin nga lojtari i fundit i kolonës së tij, kapiteni e ngre atë lart dhe të gjithë lojtarët e ekipit të tij kërcejnë lart. Skuadra fiton, lojtarët e të cilit do ta kryejnë detyrën më shpejt.

4. Garë me stafetë"Basketboll"

Goditja e topit nga dyshemeja, vraponi drejt koshit, hidhni topin drejt koshit, kthehuni te ekipi juaj, duke goditur topin

5. Garë me stafetë"Ball Race Poshte"

Fëmijët qëndrojnë rreptësisht në një kolonë një nga një pas kapitenit. Topi rrotullohet midis këmbëve të hapura gjerësisht të fëmijëve, këta të fundit me topin qëndrojnë përpara. Garë me stafetë vazhdon derisa kapiteni të kthehet në vendin e tij.

6. Goditi objektivin.

Çdo lojtar duhet të godasë topin në kosh.

7. "Atje dhe përsëri"

Duke bërë top këmbë në shenjë dhe vraponi prapa.

8. Garë me stafetë"Mbushje top»

Secili anëtar i skuadrës driblon topin mbrapa dhe mbrapa në shenjë.

9. Garë me stafetë"Vrapim me kacabu"

Secili anëtar i ekipit mban topin midis këmbëve, vrapon në shenjë dhe e mban topin përsëri në duar.

Publikime të ngjashme:

Lojëra me top masazhi Su-jok Te dashur kolege! Ju paraqes në vëmendje materialin me temë: "Lojëra me topa masazhi Su-jok". Gjithnjë e më shumë në shoqërinë e sotme.

Lojërat stafetë si një mjet për zhvillimin fizik të fëmijëve parashkollorë Ndër mjetet e ndryshme të edukimit fizik të fëmijëve parashkollorë, loja zë një vend të madh. Sipas Standardit Federal të Arsimit Shtetëror, kopshti ofron një gamë të gjerë.

18 janar - Dita e Burrit të dëborës. Për aktivitetet e kohës së lirë, lojërat, garat, garat me stafetë janë perfekte. Ata do të ndihmojnë në krijimin e një humor emocional për ju.

Në mënyrë që një ngjarje sportive kushtuar Ditës së Mbrojtësit të Atdheut të jetë interesante, është e nevojshme të mendoni për një program konkurrues. Gjatë.

Ngjarja "Lojëra - gara stafetë" Unë dola me këto lojëra ekipore - gara stafetash dhe i testova me fëmijë 7-9 vjeç. Doli emocionuese, argëtuese! Kam përdorur topa nga një pishinë e thatë.

Lojërat popullore kanë qenë gjithmonë të njohura. Ato luhen që nga kohërat e lashta dhe sot luhen me prindërit, gjyshërit dhe miqtë.

Gara argëtuese-stafetë sipas rregullave të qarkullimit rrugor(Fëmijët hyjnë në sallë me muzikë) Prezantuesi: Tani do të luajmë me ju, do të garojmë dhe do të kontrollojmë se sa mirë i dini rregullat e rrugës.

Periudha fillestare e të mësuarit për të luajtur basketboll në shkollë

LOJËRA MOBILE ME ELEMENTE BASKETBOLL

Garë me stafetë. Luajnë dy - tre ekipe, të cilat rreshtohen në kolona një nga një në vijën fundore. Para secilës kolonë vendosen 4-5 stenda në një distancë 1.5-2 m. Me sinjalin e mësuesit nxënësit që janë në këmbë të parët fillojnë të vrapojnë me top, duke vrapuar rreth tribunës me një gjarpër. Ata vrapojnë rreth raftit të fundit, kthehen, kalojnë topin dhe vetë qëndrojnë në fund të kolonës. Skuadra, lojtarët e të cilit përfunduan ushtrimin e parë fiton.

Kaloi - ulu! Lojtarët janë rreshtuar në dy ose tre kolona. Përpara tyre, në një distancë prej 2–4 m, kapitenët qëndrojnë me topa në duar. Në një sinjal, kapitenët e kalojnë topin me dy duar nga gjoksi (ose me njërën dorë nga shpatulla) te lojtarët e parë të kolonës që e kapin, e kthejnë përsëri në të njëjtën mënyrë dhe marrin pozicionin e përkulur. Kjo pasohet nga pasimet për lojtarët e dytë, e kështu me radhë. Kur i fundit në kolonë ia kalon topin kapitenit, ai e ngre lart - dhe i gjithë ekipi ngrihet shpejt. Skuadra që e bën atë së pari fiton.

Transferim i shpejtë.Duke luajtur në çifte. Distanca midis nxënësve është 4 - 5 m. Në një sinjal, ata fillojnë të kalojnë topin në një mënyrë të caktuar. Fiton çifti me 10 pasimet më të shpejta (15.20).

Drop - vrap. Lojtarët qëndrojnë në dy radhë të hapura për 3-4 hapa. Njëra rresht llogaritet për të parën-të dytën dhe tjetra për të dytin-të parën. Numrat e parë - një ekip, i dyti - tjetri, në skaj të secilës rresht janë topa. Në një sinjal, lojtarët e jashtëm marrin topin, ia kalojnë atë diagonalisht lojtarit të ekipit të tyre që qëndron përballë dhe vetë vrapojnë pas topit. Lojtari që e ka marrë ia kalon atë diagonalisht lojtarit që qëndron përballë, dhe ai vetë vrapon në vendin e tij, etj. Kur topi arrin te lojtarët fundorë, ata driblojnë rreth kolonës së kundërt në vendin e lojtarit që e nisi i pari pasimin dhe e kalojnë topin diagonalisht përballë, d.m.th. loja fillon nga e para. Loja përfundon kur lojtarët që kanë filluar transferimin të parët kthehen në vendet e tyre. Skuadra që e bën atë së pari fiton.

Topi mesatar. Lojtarët janë të ndarë në dy ekipe, të cilat formojnë dy rrathë. Në qendër të çdo rrethi është një lojtar me një top basketbolli. Në një sinjal, lojtarët në qendër në mënyrë alternative ia hedhin topin lojtarëve të tyre dhe e marrin atë përsëri. Pasi ka marrë topin nga ky i fundit, lojtari në qendër e ngre atë lart. Mund të prezantohet një ushtrim shtesë: lojtari që ka marrë topin nga shtylla duhet së pari të godasë topin në dysheme dhe vetëm më pas ta kalojë topin mbrapsht.

Stafetë me driblim.Lojtarët në dy ose tre kolona rreshtohen paralelisht me njëri-tjetrin në vijën fundore. Me një sinjal, të parët e driblojnë topin në vendin e shënuar, ndalojnë, e hedhin topin në mur dhe e kapin (rrotullojnë rreth vetes; driblojnë topin nën këmbë etj.) Me driblim kthehen në fund të kolonën dhe rrotulloni topin tek i pari nën këmbët e të gjithë pjesëmarrësve. Të gjitha të mëposhtmet përsëriten. Skuadra që përfundon e para fiton.

Luftoni për topin. Dy skuadra luajnë në fushën e basketbollit. Mësuesi në qendër e hedh topin mes kapitenëve, të cilët tentojnë ta kthejnë atë te një prej lojtarëve të tyre. Pasi kanë zotëruar topin, lojtarët ia kalojnë topin njëri-tjetrit (ngarja është e mundur), dhe lojtarët e ekipit të kundërt përpiqen të marrin topin. Një skuadër që bën 10 pasime radhazi merr një pikë. Pas kësaj, loja fillon nga qendra. Skuadra me më shumë pikë fiton.

Rrota. Lojtarët qëndrojnë në kolona me tre, të rregulluar në rreze përgjatë një rrethi me pamje nga qendra. Lojtarët e parë kanë topin. Në bilbil, lojtarët e parë vrapojnë me topin në një rreth, duke vrapuar rreth kolonave (në një drejtim të caktuar). Kur arrijnë kolonën e tyre, ata e kalojnë topin nga dora në dorë tek i pari dhe ata vetë qëndrojnë në fund të kolonës. Dhe kështu me radhë derisa e para të bëhet sërish në fillim. Skuadra që kryen detyrën e parë fiton.

Gara me topa në radhë.Dy skuadrat rreshtohen. Lojtarët e parë kanë topin. Në një sinjal, topi i kalohet atij që qëndron afër, atij që qëndron pranë, e kështu me radhë deri tek i fundit, i cili e kthen përsëri në të njëjtin rend. Transmetimet ndjekin një mënyrë të kushtëzuar. Numri i lojtarëve në rreshta është i njëjtë. Skuadra që përfundon pasimet e para fiton.

Numrat e thirrjes. Dy skuadra të barabarta qëndrojnë prapa vijës fundore në të dy anët e mburojës. Ato llogariten sipas renditjes së numrave, të cilët lojtarët i ruajnë gjatë gjithë kohëzgjatjes së lojës. Një top vendoset para çdo ekipi. Trajneri thërret numrin e lojtarit, për shembull, tre. Të dy numrat e tretë vrapojnë përpara, marrin topin dhe e çojnë te shtyllat, duke i rrethuar ato dhe kthehen prapa, duke e vendosur topin në vendin e tij origjinal. Pastaj thirren numrat e tjerë. Për çdo lojtar që vjen i pari, skuadra merr një pikë. Në pesë minuta ju duhet të shënoni më shumë pikë.

Garë stafetë me driblime dhe hedhje në kosh.Dy ekipe prapa vijës në kolona. Sinjali - lojtarët e parë e driblojnë topin në dërrasën e pasme, e hedhin në kosh, në rast të humbjes e marrin topin dhe e hedhin përsëri derisa të godasë, pastaj kthehen në kolonë mbrapa me driblim. Duke kaluar topin te tjetri, qëndroni në fund të kolonës. Kur stafeta mbahet për herë të dytë, skuadrat ndryshojnë vendet.

Topi i juaji. Dy ekipe me 6-7 lojtarë. Njëri nga lojtarët qëndron në një rreth (diametri 2 m) - duke kapur. Një lojtar tjetër (mbrojtës) bëhet pranë rrethit të kundërshtarëve. Pjesa tjetër vendoset rastësisht. Pas barazimit në qendër, ata që poseduan topin, duke ia kaluar topin njëri-tjetrit, përpiqen ta sjellin në rreth dhe ia kalojnë kapësit. Skuadra që kap topin më shumë herë në një kohë të caktuar (5 - 10 minuta) fiton. Loje basketbolli.

Topat e basketbollit.Njëra skuadër, në posedim të topit, duke e ngarë atë dhe duke ia kaluar njëra-tjetrës, tenton të godasë me top lojtarët e ekipit tjetër. Kriposja është e mundur vetëm pa e lëshuar topin nga duart tuaja. Vrapimi dhe etiketimi duke hedhur topin nuk lejohen. Të kripurat ulen në stol. Më pas skuadrat ndërrojnë rolet. Luhet koha e rënë dakord, fiton skuadra që mposht numrin më të madh të kundërshtarëve; nëse ata luajnë derisa të etiketohen të gjithë lojtarët e ekipit që ikin, atëherë fiton skuadra që e ka përballuar më shpejt detyrën.

Salki me kalimin e topit te shoferi.Të gjithë basketbollistet. Ata lëvizin nëpër fushë, duke ikur nga shoferët dhe driblojnë topin. Ka dy shoferë në fillim të lojës, ata kanë një basketboll. Me sinjalin e mësuesit, shoferët, duke ia kaluar topin njëri-tjetrit, lëvizin nëpër fushë dhe përpiqen të rrëzojnë lojtarët. Kriposja është e mundur vetëm duke prekur topin, i cili mbahet në duart e ndonjë prej shoferëve. Lojtari i kripur e vendos topin në fushë dhe bashkohet me shoferët, kështu që gjatë lojës numri i shoferëve rritet gjatë gjithë kohës dhe numri i atyre që ikin zvogëlohet.

Vetëm veprimet e përbashkëta të lojtarëve në basketboll çojnë në arritjen e qëllimeve.

Për të arritur koherencën e të gjithë lojës, kërkohet jo vetëm aktivitet i mirë fizik, por edhe tensioni i aktivitetit mendor.

Kjo konsiston në analizimin e situatës, marrjen e vendimeve të shpejta dhe parashikimin e veprimeve të mundshme të kundërshtarit. Loja përmirëson të gjitha këto aftësi së bashku. kryerja e ushtrimeve të caktuara që përmirësojnë aftësinë fizike.

Rëndësia e lojërave në natyrë me elemente të basketbollit

Zotërimi i lojërave në natyrë brenda kornizës së zotërimit të teknikës së posedimit të topit është një lloj trajnimi shumë i rëndësishëm, pasi ai synimet janë si më poshtë:

  • përmirësimin e aktivitetit fizik fëmijë;
  • zhvillimin e interesit për aktivitete sportive;
  • zhvillimin e përgjegjësisë për ekipin;
  • promovimin vendimmarrje e shpejtë;
  • parashikimi i veprimit rivalët;
  • përmirësimi i aftësive të analizës situata në fushën e lojës;
  • koordinimi i veprimeve të veta me veprimet e të tjerëve fëmijë;
  • duke përmirësuar aftësinë për të koordinuar veprimet tuaja etj.

Kështu, lojërat interesante në natyrë të thjeshta dhe të lehta për t'u kryer ju lejojnë jo vetëm të zotëroni teknikën e posedimit të topit, por edhe shumë aftësi të tjera të rëndësishme.

Rregullat dhe skemat e lojërave që çojnë në basketboll

Në mënyrë që fëmijët të zotërojnë aftësitë e lojërave në natyrë si pjesë e mësimit të teknikave të posedimit të topit në mësimet e basketbollit, është e rëndësishme të ndiqni skema të caktuara lojërash për të zhvilluar aftësi të caktuara në to.

33

Detyra - krijimi i aftësive për të hedhur topin nga distanca të ndryshme. Fëmija zhvillon një interes sportiv dhe një vlerësim të saktë të aftësive të tij.

Kjo ndodh kur ju duhet të zgjidhni vendin nga i cili ai do të hedhë topin për të fituar pikë.

Ka disa linja për hedhjen e topit në kosh: tre pikë, gjashtë pikë dhe nëntë pikë. Lojtari i parë zgjedh njërën prej tyre dhe përpiqet të përmirësojë rezultatin e tij. Nëse ai godet, jepet numri i pikëve që korrespondon me vijën.

Pas kësaj, lojtari duhet të kalojë në fazën tjetër dhe të përsërisë rrotullimin. Nëse fëmija nuk e hedh topin në kosh, por godet dërrasën e pasme, kundërshtari i tij duhet të kapë predhën. Nga vendi ku arriti ta bëjë këtë, ai duhet të përpiqet të shënojë një pikë. Për këtë ai akuzohet 3 pikë, pas së cilës ai mund të zgjedhë ndonjë nga rreshtat. Nëse nuk ka as një goditje në mburojë, atëherë lojtari tjetër e hedh topin nga çdo linjë. Ai që shënon fiton 33 pikë.

Kujdes! Duhet të fitohen tre pikët e fundit nga vija e tre pikëve. Për ta bërë këtë, ju duhet të hidhni dhe kapni topin nga i njëjti vend, pa lëvizur, tre herë radhazi. Nëse kjo dështon, radha i kalon kundërshtarit.

10 marshe

Detyra - duke i mësuar fëmijët të kapin dhe kalojnë topin nga dora në dorë. Kështu, zhvillohet aftësia për të koordinuar veprimet me shokët e tyre.

Skema e lojës "10 ingranazhet" kërkon që fëmijët të qëndrojnë në çifte në një distancë prej 2 metrash. Jepet një top. Pas sinjalit, hedhjet fillojnë në një mënyrë të caktuar. Është e rëndësishme të mos e lëshoni predhën në dysheme. Fituesi është çifti që ka arritur të bëjë 10 pasime pa e lëshuar topin.

Stafetë pasimi të basketbollit

Detyra - mësoni fëmijën të driblojë, të kalojë dhe ta kapë.

Ushtrime të tilla ngjallin te lojtarët një ndjenjë përgjegjësie ndaj ekipit të tyre, pasi fitorja varet drejtpërdrejt nga veprimet e saj.

Fëmijët fillimisht duhet të ndahen në disa grupe, secila prej të cilave duhet të ketë rreth 5-6 pjesëmarrës. Ata qëndrojnë në mënyrë që të formojnë një kryq, rreth të cilit duhet të rrethohet një rreth. Mësuesi u tregon fëmijëve drejtimin e lëvizjes. Pas sinjalit, njëri nga lojtarët fillon të përzënë topin rreth të gjithë të tjerëve derisa të arrijë në vendin e tij, ku bën pasimin. Fitues është skuadra që arrin të përfundojë së pari driblimin.

Stafetë me pasimin e topit dhe hedhjen në ring

Detyra - Mësojini fëmijët të driblojnë shpejt dhe saktë topin në distanca të gjata.

Fëmijët ndahen në dy ekipe, duke qëndruar në linjat anësore të faqes në qoshet e djathta. Lojtarët e parë të secilës palë duhet të kenë një top. Në një sinjal, ata fillojnë ta çojnë atë në mburojë dhe të bëjnë një hedhje. Pas kësaj, ata kapin predhën, e çojnë atë në gjysmën e sallës dhe ia kalojnë numrave të dytë në ekipet e tyre, duke qëndruar në fund të kolonës. Grupi i njerëzve që e kryejnë detyrën më shpejt dhe më me sukses do të fitojë.

Foto 1. Gara me stafetë në shkollë me një top basketbolli. Nxënësit ndahen në dy ekipe, drejtojnë një pajisje sportive dhe e hedhin në kosh.

Ju gjithashtu do të jeni të interesuar në:

40 goditje

Detyra - duke ngjallur te fëmijët ndjenjën e përgjegjësisë ekipore, pasi çdo veprim që ata ndërmarrin ndikon në rezultat.

Të gjithë fëmijët janë të ndarë në katër ekipe - dy për një mburojë. Në secilin grup, lojtarët e parë kanë një top. Në një sinjal, ata hedhin topin në kosh, duke ndryshuar me njëri-tjetrin. Ata duhet të marrin 40 herë - 10 herë nga çdo pikë. Kur rekrutohen 10 gjuajtjet e para të suksesshme, shpallet fituesi i serisë së fundit. Më pas skuadrat ndërrojnë vendet dhe vazhdojnë lojën.

E rëndësishme! Një kusht i rëndësishëm i lojës është kapja e topit pas gjuajtjes. Nuk ka fare rëndësi nëse ai hyri në kosh apo jo. Lojtari duhet të parandalojë që ajo të prekë dyshemenë.

gjuajtjet e lira

Detyra - Mësojini fëmijët të hedhin topin nga pozicione specifike, duke zhvilluar aftësi që kontribuojnë në veprimet më të mira të ekipit në basketbollin e vërtetë.

Foto 2. Një lojë e bazuar në basketboll "gjuajtje të lira". Nxënësit nga vija e bardhë e hedhin topin në mënyrë alternative në kosh.

Fëmijët ndahen në dy ekipe. Pas kësaj, në rend të lirë, ato ndërtohen në një kolonë pranë vijës së gjuajtjes së lirë. Çdo ekip hedh një top deri në 3 gabime. Pas kësaj, e drejta u transferohet kundërshtarëve. Fiton grupi i fëmijëve që ka bërë më shumë gjuajtje.

Topi te shoferi

Detyra - Mësojini fëmijët të kalojnë topin me dy duar nga gjoksi që një shok ta kapë atë. Kjo zhvillon aftësinë për të koordinuar veprimet midis njerëzve.

Fillimisht, fëmijët ndahen në disa grupe, duke formuar rrethe. Në qendër është një person që driblon topin.. Me një sinjal, ai u hedh një predhë shokëve të tij, duke u përpjekur të mos e humbasë dhe ta kap përsëri. Nëse topi shkon rreth të gjithë lojtarëve në rrethin e krijuar, ai qendror e ngre atë lart.

Referenca. Fituesi është skuadra që arriti të kryejë detyrën më shpejt, pa bërë gabime (ose pa bërë numrin minimal të tyre).

Gara me top me ndryshim vendi

Qëllimi i ekipit është përpunojnë veprime të koordinuara Dhe Mësojini fëmijët të analizojnë shpejt situatën së bashku duke koordinuar lëvizjet e tyre me ato të të tjerëve.

12 fëmijë qëndrojnë në dy rreshta në distancë dhjetë metra nga njeri tjetri. Ato duhet të llogariten per 1 dhe 2 dhoma(që do të jenë ekipe në të ardhmen). Midis lojtarëve të çdo linje duhet të ketë rreth 3-4 hapa.

Foto 3. Paraqitja e lojtarëve gjatë garës së basketbollit me ndryshim vendi. Numrat çift dhe tek rriten përmes një.

Të njëjtat numra duhet të jenë përmes një. Lojtarët e duhur kanë topin. Pas sinjalit, ata u hedhin një predhë diagonalisht atyre që janë përballë, ndërsa vrapojnë në vendin e tyre. Ata që morën topin duhet të bëjnë të njëjtën gjë. Kur topi është te lojtarët ekstremë, ata duhet të vrapojnë në anën e kundërt me vendin ku qëndronin fillestarët. Grupi i fëmijëve që e përfundoi lojën më shpejt do të fitojë.

Rrok për topin

Detyra - praktikoni pasimin e topit.

Fëmijët ndahen në dy grupe dhe llogariten me numra. Mes tyre bëhet një mësues me një top në duart e tij. Mësuesi e hedh lart dhe tregon një numër të caktuar. Lojtarët nga çdo ekip me këtë numër duhet t'i përgjigjen menjëherë komandës dhe të kapin topin. Ai që arrin ta bëjë atë fiton.

Më thuaj çfarë ngjyre

Detyra - mësojini fëmijës të driblojë me duar të ndryshme po aq mirë. Në këtë rast, është e mundur të arrihet një pasqyrë e rëndësishme e zonës së lojës.

Të gjithë fëmijët driblojnë lirshëm rreth këndit të lojërave. Mësuesi ka disa flamuj me ngjyra të ndryshme.

Mësuesi qëndron pranë fëmijës së zgjedhur dhe tregon një ose një objekt tjetër. Lojtari duhet të specifikojë një hije në këtë kohë, duke e vendosur topin në vend pa lëvizur gjymtyrët e poshtme. Për më tepër, mësuesi mund të tregojë disa flamuj menjëherë në mënyrë që fëmija të tregojë numrin e tyre.

Luftoni për topin

Detyra - mësojini fëmijët të përdorin teknikat e mësuara më parë. Kështu, zhvillohet aftësia për të kombinuar veprimet e tyre me veprimet e lojtarëve të ekipit të tyre.

Para së gjithash, fëmijët ndahen në dy ekipe dhe zgjedhin një kapiten. Në qendër të këndit të lojërave, mësuesi e hedh topin lart në mënyrë që kapitenët ta godasin në drejtim të tyre. Pas kësaj, lojtarët e ekipit fillojnë t'ia hedhin atë njëri-tjetrit. Përfaqësuesit e grupit tjetër në këtë kohë duhet të përpiqen të marrin topin në mënyrë që ta zotërojnë plotësisht atë. Çdo pikë e re në fund merr një nga ekipet që arriti të zbatojë vazhdimisht 5 marshe. Fëmijët me rezultatet më të mira fitojnë.

Pesë sulm

Detyra - Mësojini fëmijët të koordinojnë veprimet e sulmit dhe mbrojtjes.

Tre ekipe prej 5 personash qëndrojnë në fushë. Synimi dy prej tyre- ndërtoni mbrojtjen e zonës nën mburojat. Topi duhet të jetë në pesëshen e parë. Ajo sulmon të dytin për të gjuajtur topin në kosh.

Nëse pesë të dytë ende ka marrë topin, ajo sulmon tek e treta për ta hedhur në kosh. Në të njëjtën kohë, pesë të parët po ndërtojnë një mbrojtje të zonës. Ata që fitojnë më shumë pikë fitojnë.

Topi për veten tuaj

Detyra - Mësoni fëmijët të kalojnë topin nga gjoksi me të dy duart, dhe gjithashtu kapeni kur të kthehet. Kjo ju lejon të zhvilloni aftësinë për të koordinuar veprimet tuaja me veprimet e shokëve tuaj të skuadrës.

Fëmijët ndahen në 5 grupe të vogla dhe qëndrojnë në një rreth. Secila me një diametër 4-5 metra. Në qendër të rrethit është shoferi. Ai duhet t'ua hedhë topin në mënyrë alternative fëmijëve të tjerë në një sinjal, duke u përpjekur të mos e lëshojë atë në dysheme. Në të njëjtën kohë, është jashtëzakonisht e rëndësishme ta ktheni atë, duke e kapur fort me të dy duart. Loja vazhdon derisa topi të kalojë pa përjashtim të gjithë lojtarët e skuadrave.

E rëndësishme! Fiton grupi që plotëson të gjitha kushtet. me sa më pak gabime.

Ju gjithashtu do të jeni të interesuar në:

Topi për kapitenin

Detyra - Mësojini fëmijët të përdorin disa lëvizje të ndryshme gjatë lojës me një top.

Snowboard